Понеделник вечер, два медийни титана са вплели програми в борба за благосклонността на безумно божество наречено общество, чиято единствена божественна способност се свежда до управлението на магическото дистанционно. Единият титан излъчва страдание , а другият сапунени мехури на измислени лични драми. И на двамата целта е печалбата, а тя зависи от първичните инстинкти на безумното божество държащо дистанционното.
Това е реалноста. Каквото и да излъчват телевизиите става въпрос за генериране на печалби, става дума за пари. Представете си доволната усмивка на програмните директори на БТВ, които в пълно съзнание за резултатите от действията си, са сложили излъчването на сериала „Стъклен дом“ така, че да съвпадне с „благотворителното“ шоу „Байландо“, което колкото и да е извратено е последната надежда на някои от участниците. Как ли доволно са потривали ръце, стривайки между тях надеждите на многодетното семейство принудено да избира между дом и живот за дъщеря си; на сина борещ се за лечението на майка си и на другите участници, да привлекат вниманието и състраданието на зрителите.
Същата телевизия, която претендира че нейното предаване наречено „Великолепната Шесторка“ цели единствено и само благотворителност, дефакто унищожава претендиращото също да е благотворително предаване на конкурентите. Къде е тука последователноста на действията, кое е по-важно печалбата генерирана от гледаемост, демострирането на превъзходство или каузата на изпадналите в нужда граждани на Република България? Разбира се това биха били, логични въпроси, ако наистина, която и да е от телевизиите целеше истинска благотворителност.
Всъщност надали някои се заблуждава, а ако има такива още по-зле, че целта е да се помогне на когото и да е , а не трупането на печалби за сметка на чуждото нещастие. Не може да съществува конкуренция между каузи борещи се за благотворителност, защото когато това се случи излиза истинското лице на фалша – показността. Ние сме свидетели на гортеска, шоута на показността апелиращи за нашето състрадание, използвайки го да трупат тлъсти пачки, докато ни убеждават в своята безкористност и доблест, в своята социална ангажираност в служба на обществото. Фалш основан на вярата им в нашето безумие. Докато те обират незаслужените лаври на благотворителността в едно с печалбата от реклами, негово безумие зрителя праща есемеси и плаща сумата на сметката. Или казано на народен език – телевизиите правят помен с чужда пита.
Нима, ако наистина искаха да работят за дадена кауза, тези псевдо-благотворители не можеха да се обединят и да излъчат едно общо благотворително предаване, а не безумието на конкуриращата се благотворителност. Кой болен мозък се е усмихвал доволен от стратегическата си стъпка да противопостави на апела към състрадание един гювеч от измислени лични драми. Кой болен мозък се е усмихвал доволен, че ще оглави листата на гледаемостта, като противопостави едно срещу друго страданията на хората, карайки ги да се състезават за оценката на зрителите чие страдание е по-голямо и който в крайна сметка бе залят от сапунения буламач?
Жалко, че има хора от средите на изкуствата и така наречения елит, които действително вярват в чистотата на каузите в които участват. Жалко, че никой не иска и да знае за истинската форма на творенето на добро, защото благотворителността не търси печалба и признание, а дълбоко вътрешно удовлетворение. Едно чувство, което тези медийни титани никога не са и искали да изпитат, нито са си поставяли за цел да постигнат.
Тяхната цел е печалбата. Благотворителността не предполага печалба, използването на благотворителността, състраданието и състраданието,обаче предполагат. Това е целта им, те апелират към вашите чувства, докато гледате рекламните блокове в промеждутъците между извратените им представи за шоу благотворителност. Те превръщат страданието в шоу, вие пращаете есемеси, нуждите се състезават, печалбите се генерират. Кой каза, че от страдание и благотворителност не може да се печели. „Страдание, състрадание – печалба“ – ето го техният девиз.
As mislia 4e mediata moje da generira mnogo pari 4ast ot koito mogat da badat izpolzvani za blagitvoritelni nujdi , ne e zadaljitelno fda ima konflikt mejdu jelanieto za pe4alba i jelanieto da pomogne6 na niakogo ili da predprieme6 blagotvoritelen akt na deistvie. Sa6to ne vijdam za6to horata koito sa gotovi da napraviat podobni programi ne triabvat da pe4eliat ot tiah sa6to? ako programata ne sa6testvuva slu4aia ili kauzata koiato se predtsavia na takava programa ne bi imala tolkova 6irok pokaz i sledovatelno tolkova po golian 6ans za uspeh 4rez blagotvoritelnostta na zritelite. Az li4no nasar4avam individi koito praviat i podkrepiat takiva programi i se radvam mnogo ako natrupat tlasti pa4ki sa6to, pone 6te gi nasar4i da prodaljat da davat glas na nujdi i kauzi po zakonen pat i da opolzotvopriat sastradanieto i malkite resursi na individualniat zritel koito ne bi mogal da napravi ni6to sam po sebe si.
Shtom tova ti haresva, ako ti se sluchi nqkakva beda, neka tochno po takav nachin da ti se „pomogne“.